Власне рибне господарство: організація промислового розведення риби

Рибне господарство: організація та нюанси промислового розведення рибиСьогодні в Україні все ще є велика кількість незатребуваних водоймищ, з яких можна зробити прибуткове рибне господарство. Розведення риби – мабуть, одне з небагатьох напрямків сільського господарства, яке в найменшій мірі піддається ризику несприятливих погодних умов. Завдяки цьому, рентабельність розведення риби, наприклад коропа, зберігається на рівні 20%. Розведення та реалізація риби сьогодні ще досить вигідна справа, незважаючи на велику насиченість ринку даною послугою. Тому, давайте розглянемо основні напрямки бізнесу по розведенні риби, основні нюанси, та його організацію.

Що вирощувати: форель чи коропа?

При відкритті рибного господарства потрібно в першу чергу визначити, який вид риб будете там розводити. Найпопулярніші культури – це форель і короп, оскільки, лише ці види відмінно ростуть і користуються величезним попитом у споживачів і покупців . Тому тут потрібно зробити свій вибір на корись чогось одного. Власне, від цього вибору і залежить вся технологія функціонування господарства. Звичайно, якщо є можливість, можна займатися як коропом, так і фореллю.

Найбільш простішим рішення буде зайнятись вирощуванням коропа. Він досить живучий, невибагливий, йому підходять будь-які водойми. Причому, для його вирощування не потрібно якихось спеціальних знань, достатньо буде прочитати відповідну літературу, ну і можливо, поспілкуватись з людьми, що вже вирощують даний вид риби.

Але на ринку картина трохи інша: при однакових затратах, форель буде приносити у три рази більше прибутку, але, в такому випадку без кваліфікованого фахівця точно не обійтися.

Початок справи – оренда водойми

Найскладнішим в організації подібного бізнесу є адміністративні бар’єри. Отримати ставок в оренду виявляється не так вже й просто. Потрібно пройти низку погоджень, паперової тяганини та конкурсні торги на право орендувати конкретну водойму. Звертатися з питанням оренди водного об’єкта необхідно в місцеві органи самоврядування.

При виборі водойми для розведення риби варто звернути увагу на його площу, глибину і тип дна. Так, оптимальним за розміром вважається ставок чи озеро площею від 20 до 100 гектарів. Це дозволить і коропа розводити і надавати послуги платної риболовлі. Якщо водойма буде меншою, то вирощувати великі об’єми товарної риби, і вже тим більше обслуговувати рибалок буде накладно.

Якщо оренда ставка служить виключно для послуг платної риболовлі, то важливим є відстань до найближчих великих міст. Великі населені пункти і міста повинні знаходитися в радіусі не більше 50 км. У такому випадку, важливо подбати і про наявність хороших під’їзних шляхів до водойми.

Сприятливі умови для риби

Для того, щоб мальок був здоровим, та його приріст постійно збільшувався, важливими чинниками будуть температура води і насиченість її киснем. Крім цього, дуже важливу роль відіграє рівень кислотності води. Щоб визначити чи підходить водойма для розведення риби, необхідно провести її обстеження, перш ніж заселяти туди рибу. Не буде зайвим проводити такі обстеження один раз на сезон.

Якщо вирішите вирощувати форель, то найоптимальніша температура води для неї 16-19 градусів. Якщо температура у водоймі підніметься вище 24 градусів, то риба перестане годуватися і може загинути. Тому потрібно ретельно стежити за температурним режимом води. Найкращим видом водойми для форелі буде глибокий кар’єр, глибиною не менше ніж 5 метрів, оскільки вже на глибині 4 метри температура води ніколи не піднімається вище ніж 16 градусів.

Якщо говорити про коропа, то його розводити набагато простіше, він не такий примхливий. Єдине чого не терпить короп – це високий рівень забруднення водойми. Температура води повинна бути в діапазоні 24-25 градусів за Цельсієм. Глибина водойми може бути зовсім невеликою – до 1,6-1,9 метра. На такій глибині активно розвивається природна база корму.

Бажано зробити так, щоб короповий ставок мав спуск: це дуже полегшить процес вилову по осені. Для цього будується гребля. Особливо це зручно, коли водоймище живиться від річки.

Чим годувати рибу?

Найбільш затратною статтею витрат у цьому виді бізнесу – це купівля риб’ячих кормів. На них потрібно врахувати 50-60% всіх передбачуваних витрат. Звичайно, можна просто видпустити коропа в ставок і чекати, коли ж він виросте, харчуючись самостійно.

Але чекати потрібно буде в цьому випадку занадто довго. При чому, з 1 гектару водної поверхні реально буде отримати приріст всього близько 120 кг. риби. Якщо ж використовувати спеціальні корми, то можна цю цифру сміло множити на два, оскільки вирощування риби відбувається високоінтенсивним методом.

Основні складові такого методу – це висока щільність рибної посадки в ставок плюс використання надзвичайно поживних кормів, багатих вітамінними речовинами, що містять велику кількість протеїну, не менш 26-28% та жирів не менше 5-7%. Такі корми зазвичай вартують дорожче, але вони найбільш ефективні ніж звичайний комбікорм.

Годувати форель набагато складніше. Для форелі доводиться закуповувати більш якісні корми, які вартують ще дорожче. Якщо ж використовувати дешеві комбікорми, то м’ясо у форелі буде не червоне, а біле.

Величезна різниця в ціні кормів для коропа і форелі виправдовується кількістю необхідного корму, який використовується для їх відгодівлі, оскільки при витратах всього 1 кілограму корму на форель, можна отримати кілограм приросту ваги риби. А ось на кілограм приросту коропа потрібно буде витратити вже 4 кілограми корму.

Також важлива стриманість та міра при відгодовуванні риби. Оскільки, при перенасиченості ставку кормом, зміниться гідрохімічний склад води і риба перестане рости. Так коропу щодня потрібно давати корму не більше ніж 3% загальної ваги риби у водоймі, враховуючи температуру води. Чим вода холодніша, тим менше корму риба буде з’їдати, бо у прохолодній воді обмін речовин риби сповільнюється.

Якщо короп живе саме в самому водоймищі, то форель, навпаки, все життя живе в спеціальних садках, які мають розмір 3 на 3 метри. Вони виготовляються з капронової сітки, і мають глибину 5 метрів. Такі садки формують спеціальні садкові лінії – спеціальні довгі зварні конструкції.

Головний ризик у розведенні риби

Головний ризик при промисловому розведені риби – це різноманітні епідемії та хвороби риб. Тому здоров’я великої популяції потрібно обов’язково контролювати. Для цього кожні 10 днів необхідно проводити контрольний вилов і досліджувати загальний приріст популяції риб,стан всіх внутрішніх органів та зябер.

Для лікування риб у раціон додаються спеціальні лікувальні корми з антибіотиками та спеціальними препаратами, які підвищують імунітет. Але це слід робити під наглядом фахівців-ветеринарів, тому при організації рибного господарства слід передбачити посаду на спеціалізованого рибовода.

Оптимальна вага та розмір риби

Звичайно, що чим більша риба, тим ще більшим попитом вона буде користуватися на ринку. Для коропів оптимальна вага повинна становити близько 1,5 кг, а от для форелі близько 1 кг. До такої ваги короп буде рости приблизно три роки. Першим літом короп набирає близько 25 грамів, другим літом ще приблизно 200 грамів, і, нарешті, за третє літо ще близько 1 кілограма.

Форель досягає своєї оптимальної ваги приблизно за 2,5 роки. При чому, форель можна реалізовувати і раніше, наприклад, через півтора року, коли її вага буде в середньому 300 грамів. Але, така форель користується попитом переважно лише у ресторанів.

Цикл росту коропа завершується зазвичай восени. Тому саме восени найбільша пропозиція коропа в магазинах та на ринку, а от ціни в цей період на нього трішки знижуються.

У такий момент бізнес може опинитися на межі своєї рентабельності. Тут можна поступити розумніші, якщо для цього є можливість. Як варіант, коропа можна акуратно перетримати до грудня або навіть, у деяких випадках, до березня, а реалізацію розпочати коли ціни стануть більш високими та стабільними.

Відео по темі:

Що ще потрібно врахувати при розведення риби?

Запланувавши відкриття рибного господарства, потрібно врахувати основний його недолік – довгий період самоокупності усіх вкладень. Але існує можливість пришвидшити окупність такого бізнесу. Для цього купується дворічні особини риби, вагою до 200 грам і відгодовується до товарної ваги. Само собою, що початкові вкладення збільшаться, але швидша окупність дозволить отримати прибуток набагато скоріше.

Як варіант, існують два шляхи розвитку рибного бізнесу – або розпочинати все самостійно з нуля, або викупити чи взяти в оренду вже готове рибне господарство. Як варіант, знайти закинутий рибхоз та інвестувати у нього.

Нюанси реалізації живої риби

На жаль, проблеми з реалізацією риби на ринку зараз відчувають практично всі рибні господарства. Це пов’язано з досить високою конкуренцією в цьому нелегкому бізнесі.

Ще одна досить вагома проблема рибних господарств – це складні відносини з закладами торгівлі, особливо з мережами великих супермаркетів, а саме складність «увійти» у торговельну мережу. Тому більшість дрібних постачальників живої риби працюють з дрібними торговими точками, часто здаючи продукцію трішки вище ніж її собівартість.

Ще один нюанс, жива риба – товар досить ніжний. Якщо щось трапиться по дорозі в магазин, то можливий варіант повернення всієї партії, ака буде рахуватися неліквідною. Плюс до всього, у наш час всі без винятку супермаркети розплачуються за придбаний живий товар тільки тоді, коли реалізують його.

Але, можна придумати багато додаткових джерел реалізації, не обов’язково живої риби. Рибу можна переробляти, морозити, коптити. Оптимальним варіантом було б знайти вихід на великі підприємства по переробці риби, або постачати у ресторани.

Але, якщо і прибуток може бути не високим, то у вас завжди буде своя водойма, де можна відпочити і порибалити у своє задоволення.

Підводячи підсумки, можна зробити висновок, що рибне господарство досить неоднозначний вид бізнесу, яким може приносити як великі прибутки, так і може виявитись збитковим, тому самі вирішуйте, чи вигідна для вас ця ідея бізнесу і чи вистачить у вас на неї коштів, сил та терпіння.


Ще більше цікавих ідей для бізнесу:


Відгуки до матеріалу: "Власне рибне господарство: організація промислового розведення риби"

  1. Скажіть будь ласка, чи є якісь курси для навчання для осіб, які мають своє рибне господарство, але не мають відповідної освіти?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *