Мобільна пасіка – високорентабельний бізнес на меді

Мобільна пасіка – високорентабельний бізнес на медіЧого тільки не придумають вмілі руки бджолярів-професіоналів. Так, певну моду в бджолиному бізнесі починають набирати так звані «бджолині павільйони». Бджолиний павільйон – це пересувна (або стаціонарна) платформа на базі причепа або фургона, в якій секціями розміщуються бджолині вулики і яка укомплектована всім необхідним обладнанням для отримання меду. Така «штуковина» в рази ефективніша звичних пасічних господарств, і служить відмінною альтернативою десятку стаціонарних вуликів. Ця ідея дозволяє створити свою рентабельну пасіку та розвинути вже діючий бджолиний бізнес.

У чому ж перевага пересувних бджолиних павільйонів?

Пересувні бджолині павільйони дозволяють значно економити місце, на відміну від роздільних вуликів. По суті, вся ваша пасіка – це пересувний причіп, в якому секційним способом розміщені бджолині сім’ї. Така конструкція значно спрощує процес обслуговування бджіл і викачування меду. Крім цього, не потрібне додаткове утеплення вуликів в зимовий час.

Найцікавіше в цій ідеї – вихід меду. Навіть нетранспортабельний касетний павільйон приносить у два чи півтора рази більше меду, в порівнянні з класичними роздільними вуликами. Крім цього, система є шикарним засобом запилення рослин при їх промисловому виробництві.

Компактність конструкції значно спрощує процес огляду житла бджіл. Для огляду бджолиної сім’ї досить висунути потрібну касету. Це дозволяє не турбувати сусідніх бджіл і полегшує роботу з обраною сім’єю.

Одна з головних переваг такої конструкції – мобільність. Фактично, у бджоляра з’являється можливість вибирати найкращі місця для медозбору, переміщаючись з одного місця на інше. Підготовку ж до переміщення здатна здійснити всього одна людина, не вдаючись до використання димаря та маски.

Все, що потрібно зробити пасічнику – закрити або відкрити лотки після установки касетного павільйону (причепа) на рівному майданчику. Завдяки мобільності збільшується загальний медозбір, відповідно підвищується і дохід бджолиного господарства.

Фактично, у бджоляра з'являється можливість вибирати найкращі місця для медозбору, переміщаючись з одного місця на інше

Фактично, у бджоляра з’являється можливість вибирати найкращі місця для медозбору, переміщаючись з одного місця на інше

Що потрібно для мобільної пасіки?

Як конструкції для пересувної пасіки часто використовують двовісні причепи військових машин (КУНГ). Але можуть застосовуватися і інші причепи, в тому числі звичайні бортові причепи. Плюс до всього, якщо вам потрібна «мобільність», доведеться придбати і сідельний тягач. Причому, такі вкладення можуть окупитися всього за декілька вдалих сезонів.

Також можна влаштувати павільйон і без тягача. Просто потрібно знайти в будь-якому найближчому селі тракториста, який за невелику винагороду перетягне Ваш павільйон куди потрібно. Тим більше, що у більшості випадків, переїздити буде потрібно зовсім не далеко.

При конструюванні пересувної пасіки за основу береться рама зі сталевими стійками, прикріпленими до ресор. А до рами кріпляться з’єднані багатосекційні блоки для бджіл з магазинними надставками. Посередині облаштовується прохід для зручного обслуговування секцій з бджолами.

Також, невелике місце в павільйоні відводиться під комірчину бджоляра – місце, в якому зберігається весь необхідний для роботи інвентар. Найкраще місце для кімнати бджоляра – в задній частині причепа. Така схема дозволяє помістити більше 30 бджолиних сімей в 2 яруси. Саму кімнату роблять наскрізною, щоб безперешкодно проходити до самих вуликів.

Окрему увагу в будівництві приділяють утепленню павільйону з бджолами. Така процедура важлива не стільки для бджоляра, скільки для самих бджіл, які будуть зимувати в причепі. Як утеплювач досить прикріпити два шари фанери, а між ними покласти тонкий шар руберойду. Якщо за основу конструкції береться старенький військовий КУНГ, то потрібно ретельно оглянути стан вікон і швів, через які може надходити холодне повітря. Залатати тріщини можна за допомогою звичайної монтажної пінки.

Створити такий касетний павільйон своїми руками – не просте завдання. У роботі потрібне використання обладнання для різання металу і кріпильні інструменти. Та й сам КУНГ відшукати не так-то просто, плюс час на його «переробку» витрачатися неймовірно багато. Однак як свідчить відомий вислів: «гра варта свічок» – користь від такого пристрою складно переоцінити.

Єдиний, мабуть, мінус мобільного пасіки – високі стартові витрати. Адже крім бджолосімей і пасічного інвентарю необхідно витратитися на придбання пересувного павільйону-причепа з тягачем. Коштує таке задоволення, не менше 200 тис. грн.

При конструюванні пересувної пасіки за основу береться рама зі сталевими стійками, прикріпленими до ресор

При конструюванні пересувної пасіки за основу береться рама зі сталевими стійками, прикріпленими до ресор

Де розташовувати пересувну пасіку?

Для мобільної пасіки, як і зрештою для стаціонарної, підходить тільки місце в передмісті, де в радіусі 3-4 км немає виробництв і великих доріг. В ідеалі поруч повинен бути хвойно-листяний змішаний ліс, гаї, поля з різнотрав’ям або медоносними культурами (соняшником, гречкою або рапсом).

У першій-другій декаді квітня вулики вивозять на узлісся, щоб бджоли зібрали пилок з перших квітів. Далі їх везуть в абрикосові, вишневі або яблуневі сади. Після того як сади відцвітуть, у бджіл настане «відпустка» на один-два тижні. В кінці травня їх потрібно звозити до великого скупчення квітучих акацій, а потім до місць де ростуть липи. Останній раз вивезення вуликів припадає на липень – до тих самих медоносних культур.

Про сади та поля з медоносними культурами найкраще розпитувати місцевих фермерів. Їм Ваша пасіка теж буде на руку: врожайність оброблених бджолами рослин підвищується в 1,5-2 рази.

Догляд за бджолами та пасікою

Протягом сезону бджолам дають спеціальну підгодівлю для профілактики хвороб. До початку активного цвітіння рослин бджіл можна підгодовувати цукровим сиропом (1,5-2 кг цукру на літр води). За словами старшого наукового співробітника Національного наукового центру «Інститут бджільництва імені П. І. Прокоповича» Валентина Сороки, перевіряти бджіл у вуликах потрібно не рідше, ніж раз на тиждень. Головні параметри перевірки – чи не з’явилися ознаки хвороб у бджіл, чи все в порядку з маткою, в якому стані розплід, чи не збільшилася бджолина сім’я та скільки в сотах меду.

У травні, коли у бджіл з’являється перший мед, пасічнику потрібно оформити ветсанпаспорт пасіки. Для цього треба звернутися до райуправління ветслужби та обласну ветсанлабораторію за місцем розташування пасіки, привізши з собою мертвих бджіл, розплід (личинки) і трохи меду. Якщо за результатами аналізів не будуть виявлені ніякі збудники хвороб, райуправління ветсанітарної служби випише ветпаспорт на пасіку. Оновлювати його потрібно щороку.

По суті, вся ваша пасіка - це пересувний причіп, в якому секційним способом розміщені бджолині сім'ї.

По суті, вся ваша пасіка – це пересувний причіп, в якому секційним способом розміщені бджолині сім’ї

Реалізація готового меду

Продавати готовий мед можна трьома способами: через інтернет, на офіційних ринках або ярмарках. З інтернетом все просто: потрібно просто розмістити на відповідному сайті безкоштовне оголошення і чекати замовлень.

З ринками і ярмарками все складніше. Щоб продавати мед на ринку, потрібно мати не лише ветпаспорт на пасіку – потрібно здати півлітра меду в ветлабораторію ринку. Там за півгодини проведуть аналіз продукту на смак, колір, консистенцію, вологість, тощо. Якщо мед відповідає всім вимогам, Вам видадуть експертний висновок – після цього солодкий продукт можна продавати. У самого пасічника для законного продажу повинна бути оформлена медкнижка. На ринках мед продають найчастіше розфасованим в скляну або пластикову тару об’ємом 1-3 літри кожна.

Якщо пасічник захоче відвезти цілющий продукт на продаж в інший район або область, то він повинен отримати в райуправлінні ветсанітарної служби документ під назвою «Форма-2» на всю партію товару. Вона видається на основі вже наявного ветпаспорту на пасіку і експертного висновку лабораторії.

Для участі в ярмарку, крім ветпаспорту і «Форми-2», потрібно отримати сертифікат якості з сертифікованої лабораторії (такі є в кожній області) або інституту бджільництва. Для цього пасічник бере 0,5 л меду з усієї партії на продаж, відсилає його кур’єрською службою доставки в лабораторію і оплачує вартість аналізів. В цьому випадку роблять розгорнутий аналіз меду. В тому числі, визначають його сорт – перший або вищий.

Для більшості початківців бджолярів, які не готові вкласти в пасіку багато фінансів, це не дозволена розкіш. Втім, не обов’язково стартувати відразу з пересувного господарства. Почати можна з покупки одного старенького причепа тисяч за 20, а вже потім, у міру розвитку справи, вкладати додаткові кошти і створювати пересувну пасіку.


Ще більше цікавих ідей для бізнесу:


Відгуки до матеріалу: "Мобільна пасіка – високорентабельний бізнес на меді"

  1. Дуже гарна ідея, також мед можа продавати закордон і отримувати прибутки у євриках!

  2. Дуже гарна iдея, але видно що статтю писала людина дуже далека вiд бджолярства.

  3. Можу допомогти Вам створити власну пасіку, придбати бджіл, інвентар. Консультую.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *