Щебінь належить до числа найбільш часто вживаних у будівництві матеріалів. Зазвичай він використовується в якості наповнювача для цементно-бетонних чи асфальтобетонних сумішей, у виробництві залізобетонних конструкцій а також при будівництві автомобільних доріг. В останні роки, з’явився новий вид спеціально приготованого будівельного щебню, який виконує швидше декоративну, ніж будівельну функцію – це кольоровий щебінь. Саме про нього ми і поговоримо у цьому матеріалі, дізнаємось як організувати виробництво кольорового щебню, а також, як можна заробляти на такому декоративному матеріалі.
Кольоровий щебінь- що це таке?
Кольоровий щебінь це спеціально пофарбований натуральний камінь (граніт, мармур) дрібної фракції. Після забарвлення поверхня щебню стає гладкою. Барвник стійкий до навколишнього середовища, та не втрачає своїх властивостей від перепадів температури, вологості, сонячного світла та інших впливів.
Інші назви кольорового (пофарбованого) щебню: фарбована галька, кольоровий гравій, декоративний фарбований камінь. Продають кольоровий щебінь, як правило, в мішках.
Використовують такий матеріал, переважно, у ландшафтному дизайні, для оздоблення інтер’єрів, прикраси акваріумів, тощо. Д
Економічна доцільність виробництва кольорового щебню
Що буде потрібно для виробництва кольорового щебню
Звичайний гранітний (мармуровий) щебінь забарвлюється спеціальними барвниками, сушиться, фасується і відправляється на продаж або напряму споживачеві. Упаковка фарбованого щебню зазвичай вміщує 20-25 кг.
Виробники такого щебню одноголосно заявляють, що найкраще для фарбування підходить акриловий барвник. Однак, за його відсутності, можна запропонувати кілька варіантів використання інших барвників.
Почнемо з необхідного обладнання та інструментів для фарбування щебню.
Отже, для виробництва кольорового щебню знадобляться:
- Щебінь 2-3 тони;
- Фарба 100 кг;
- Установка або приміщення для сушки матеріалу з хорошою вентиляцією;
- Вібраційний стіл для просіву;
- Бетономішалка (або бункер для фарбування).
Якщо проблеми з фінансуванням, то на перших порах можна обійтися без вібростола. Просівати щебінь в цьому випадку доведеться вручну з використанням сіток певного розміру. Сушильну камеру теж можна поки не купувати, а сушити щебінь безпосередньо на відкритому повітрі. Таким чином, з обладнання знадобиться тільки бетономішалка.
Вже по набору обладнання видно, що виробництво це відноситься до бізнесу з незначними капіталовкладеннями. Можна обійтися витратами не більше 20 тис. гривень, щоб повністю укомплектувати виробництво. Якщо ж і такої можливості немає, досить купити бетономішалку, сита для просіювання, фарбу і власне щебінь.
Ще однією перевагою виробництва кольорового щебню, можна вважати те, що для обслуговування виробництва достатньо і двох осіб без будь-якої кваліфікації та досвіду роботи. Дуже зручно, що при наборі персоналу не існує ніяких обмежень.
Технологія фарбування щебню
Коротко розглянемо найменування та послідовність технологічних процесів:
- Сортування щебню з метою відділення сміття та поділу фракцій. За допомогою вібростола або сітки щебінь сортується на фракції необхідного розміру. Як правило, використовується щебінь більше 10 мм, оскільки його зручніше фарбувати. Сортування потрібне також для видалення із щебню різноманітного мусору та забруднень.
- Завантаження окремих фракцій щебню в бункер бетономішалки та додавання фарби. Фарба необхідного кольору додається в об’ємі 20% від обсягу завантаженого щебню.
- Перемішування щебню з фарбою. Перемішувати слід 40-60 хвилин для повного покриття матеріалу плівкою фарби.
- Вивантаження щебню з бетономішалки. Вивантажувати щебінь слід через сітку над прийомним бункером так, щоб надлишки фарби стікали в бункер і використовувались для фарбування наступної партії.
- Сушка пофарбованого щебню. При великих об’ємах виробництва бажано використовувати сушильну камеру. Якщо на початковому етапі такої камери немає, то можна сушити і на відкритому повітрі.
- Фасування пофарбованого щебню.
Збут готової продукції
Як і у всякому виробництві, головне для успішного бізнесу забезпечити постійний збут виробленого фарбованого щебню. Ще до початку виробництва слід провести маркетингові дослідження про використання та потреби у вашій продукції в межах окремого регіону.
Дослідження слід проводити серед компаній, що займаються ландшафтним дизайном, інтер’єром приміщень, тощо.
Частину продукції можна віддавати на реалізацію в будівельні супермаркети, магазини, чи на ринки.
Слід зазначити, що фасований кольоровий щебінь у паперових або поліетиленових мішках по 20-25 кг дуже зручний для передачі у роздрібну торгівлю.
Рекламу можна розміщувати в місцевих засобах масової інформації, у мережі інтернет, на паперових носіях, будь де. Сезон реалізації кольорового щебню типово будівельний (з березня по жовтень).
Можливо вже хтось займається виробництвом кольорового щебню, тому, просимо ділитись досвідом у коментарях, це буде цікаво як і майбутнім підприємцям, так і потенційним замовникам.