Незважаючи на важкі часи, все більше українців останнім часом переселяються у власні будинки. Також, враховуючи високу ціну природного газу для населення, все більше людей переходять на дров’яне опалення – обладнують будинки твердопаливними котлами, будують каміни навіть у квартирах. Ця тенденція сама по собі підказує нові ідеї для бізнесу, або змушує згадувати старі – але впроваджувати їх уже на новий лад. Наприклад, організувати оперативний сервіс по чистці димоходів. А як почати займатись таким бізнесом – поговоримо у даному матеріалі.
Чистка димоходів – огляд ніші та перспективи бізнесу
Як вже було сказано, зараз майже кожен новозбудований приватний будинок обладнується каміном, а то й декількома. Та й самі власники, з метою економії, все частіше переходять на альтернативні методи опалення, одним з яких є використання твердопаливних котлів. Причому це справедливо як для індивідуальних будівельних проектів, так і для типової забудови – наприклад, котеджних містечок та їм подібних. Не варто забувати, що останнім часом мода на каміни прийшла навіть і у міські квартири.
Однак багато власників приватних будинків не замислюються про те, що використання такого обладнання вимагає турботи та дбайливого догляду. Особливо важливо утримувати в чистоті димоходи, оскільки вони найбільше піддаються постійному навантаженню під час експлуатації опалювальних приладів.
Досвід підказує, що навіть якщо камін використовується не дуже часто, за доцільне мінімум раз на рік перевіряти стан димоходів з попутним чищенням, оскільки, за даними галузевих досліджень, при нормальному режимі експлуатації, за рік на стінках труби відкладається шар сажі завтовшки, в середньому, 4-7 мм.
Що може статися з димоходами під час експлуатації:
- Засмічення сажею;
- Накопичення кислотних відкладень;
- Осідання конденсату;
- Засмічення опалим листям, вуличним сміттям, пташиними гніздами;
- У цегляних димоходах можуть з’явитися тріщини, внаслідок помилок, допущених при кладці, або неправильній експлуатації.
Забруднення димоходу можуть спричинити за собою погіршення тяги, привести до виникнення пожежі або потрапляння чадного газу в житлове приміщення. Регулярне чищення димоходу позбавить Вас від проблем під час експлуатації камінів чи котлів.
Але, слід запам’ятати, що неправильна чистка димоходу може тільки погіршити становище, тому проводити таку роботу повинен виключно фахівець.
З огляду на те, що фахівців з чищення димоходів, особливо у великих містах в Україні катастрофічно не вистачає, цілком природною виглядає ідея реанімувати стару добру професію сажотруса і перетворити її у вигідний бізнес.
Відразу виділимо переваги такого бізнесу:
- Попит на послуги сажотрусів постійно зростає, а бізнес-ніша поки ще не заповнена навіть у великих населених пунктах;
- Початкові інвестиції порівняно невеликі;
- Витрати швидко окупаються (як правило, від 3 до 6 місяців, в залежності від сезону);
- На стартовому етапі ви можете поєднувати чистку димоходів з іншою роботою.
Чистка димоходів – основні моменти
Почнемо з того, що така діяльність в Україні регламентована, тому для того щоб надавати послуги з чистки димоходів, Ви повинні мати діючий дозвіл на такі роботи: обстеження, ремонт та чищення димоходів, вентиляційних каналів і дахів будинків та споруд, чищення повітропроводів. Дозвіл, відповідно до діючого законодавства видається територіальним органом Держпраці. Як отримати такий дозвіл – це питання окреме, тому ми не будемо на ньому детально зупинятися. Припустимо, що Ви такий дозвіл плануєте отримати та готуєтесь розпочати бізнес з чистки димоходів.
Перш за все, крім вивчення місцевого ринку, де плануються надавати послуги, Вам доведеться самому детально ознайомитися із азами ремесла сажотруса. При уявній простоті завдання, не варто обмежуватися знаннями, отриманими лише за допомогою інтернету – не пошкодуйте часу на пошук досвідченого фахівця і подальшого проходженням майстер-класу в його виконанні. До речі, консультації майстра-сажотруса можуть стати в нагоді вам і в майбутньому – коли ви надумаєте розширювати бізнес і вам доведеться самому навчати молодих фахівців.
Далі слід найняти працівників. Якщо фінанси позволяють, то бажано, все таки, наймати кваліфікованих працівників, які вже мають схожий досвід роботи, якщо таких немає, то найміть молодих людей, яких можна буде навчити майстерності сажотруса.
Потім потрібно буде витратитися на закупівлю спеціального обладнання, як для роботи безпосередньо в димоході, так і всередині будинку (камінному залі, кімнатах) – адже мало кому з ваших замовників сподобається прибирати сліди діяльності сажотруса в житлових приміщеннях.
Детально зупинимося на необхідному обладнанні.
Чистка димоходів – необхідне обладнання
Чистка димоходу і очищення вентиляційних каналів від забруднення і завалів здійснюється за допомогою спеціального обладнання. Спочатку розповімо про те, яке обладнання для чищення димоходів ще донедавна використовувалось (та й використовується у переважною більшістю навіть сучасних сажотрусів), так буде зрозуміліше яким воно стало.
Раніше основним інструментом сажотруса була «трійка», це мотузка, йорж і гиря. У доповненні до цього сажотрус носив з собою дзеркало, металевий шомпол, кувалду, відерце, совок, волоть, різні скребки та кельми для виконання дрібного ремонту.
Сьогодні в арсеналі сучасного сажотруса, додатково є:
- Сучасна відео-система, яка прийшла на зміну дзеркалу, що дозволяє не тільки оглядати канали, а й фіксувати в пам’яті комп’ютера всі несправності.
- На зміну шомполу прийшли гнучкі штанги, що з’єднуються між собою, за допомогою яких стало зручно чистити горизонтальні канали, проходити повороти і видаляти з димарів сторонні предмети.
- Дуже зручний в роботі гнучкий вал, з одного боку якого дриль, а з іншого боку щітка. Застосування гнучкого валу істотно полегшило чищення димоходів, де недосвідчені монтажники забули встановити прочисні люки, в місцях його повороту.
- Використання в роботі радіостанцій, вирішило питання зв’язку між сажотрусами, які перебувають на даху, і підмайстром у будинку.
- На допомогу «йоржикам» прийшли різні щітки для чищення димоходів і вентиляційних каналів, більш зручні в застосуванні.
Про сучасний інструмент і автотранспорт, напевно, взагалі не варто розповідати. До речі, свій транспортний засіб, з мінімальними додатковими витратами, ви зможете використовувати і в якості ефективного мобільного рекламоносія.
Не забудьте закласти в бюджет і статтю витрат на захисне обмундирування. Адже як і при роботі на складних виробництвах, одяг і взуття сажотруса зношуються дуже швидко, а солідні клієнти люблять, щоб навіть «фахівці з диму та сажі» виглядали акуратно.
Чистка димоходів – як формується ціна
Формування цін на ринку послуг в даному напрямку складалася протягом декількох років. Сьогодні серед компаній, які надають подібні послуги, ціни формуються за схожою схемою. Склалося це ще й тому, що в кожної компанії є інтерес до розвідки щодо формування цін у конкурентів, ну і власний досвід.
Схема ця приблизно така, ціна формується, враховуючи такі чинники:
- Віддаль до клієнта;
- Довжина димоходу;
- Піч, камін або котел;
- Рівень забруднення;
- Вихід на дах;
- Чи потрібен демонтаж-монтаж будь-яких елементів конструкції.
Суботні та недільні роботи у більшості фірм проводяться в основному з підвищенням вартості на 30-50%. У ціні також можна закласти врахування погодних умов.
Чистка димоходів – як це відбувається
Чищення димоходів передбачає виконання певної послідовності робіт та застосування специфічних методів. Коротко розглянемо їх.
Обстеження димоходу перед чищенням. Перевірка димоходу сажотрусом дозволяє оцінити стан димової труби, герметичність каналу, наявність тріщин і завалів візуальним оглядом або за допомогою вищезгаданої відео-системи. Контрольний спуск в димову трубу невеликої кулі на тросі дозволяє визначити прохідність каналу. Відео-обстеження допомагає знаходити місця найбільшого скупчення сажі та наявність великих тріщин.
Класичний метод очищення димоходу (механічна чистка). Чищення димоходу сажотрусом здійснюється механічним шляхом, із застосуванням професійних інструментів. Завал в димоході пробивають ударом падаючої кулі на тросі. У разі непрохідності каналу, частково розбирають цегляну стінку димової труби і усувають завал. Ефективне чищення димоходу від сажі та кіптяви може проводитися як сталевими йоржами зверху димоходу, так і синтетичними щітками з камінної золи. Розміри, форма, жорсткість йоржа і щітки підбираються залежно від конструкції димоходу, площі поперечного перерізу труби і ступеня забруднення каналу.
Очищення димоходу спеціальним пилососом. Сучасні сажотруси застосовують для прочищення димоходу спеціальні насадки на пилосос, висмоктуючи суху сажу з димового каналу через камінну топку. Даний спосіб при великих відкладеннях сажі неефективний.
Хімічна чистка димоходу. Додавання в паливо різних речовин (очищувач, поліно-сажотрус), які зменшують кількість сажі – хімічний метод чистки димоходів, альтернатива механічному очищенню димових каналів. Очищувач димоходу містить суміш мінералів, які при горінні вступають в реакцію з відкладеннями сажі, осушують креозот і роблять його крихким, відокремлюючи від труби (частина обсипається, частина видаляється разом з димом).
Чистка димоходів – як просувати бізнес
Що ж стосується реклами, то в українських реаліях сьогоднішнього дня головну роль гратимуть звичайні оголошення (розклеєні в районі проживання потенційних клієнтів і опубліковані в місцевих засобах масової інформації).
Цікавим маркетинговим ходом для виходу в більш вузький (але набагато більш прибутковий) сегмент котеджних містечок (в тому числі елітних і V.I.P.-класу), є адресна розсилка пропозицій про надання вами послуг з чистки димоходів безпосередньо домовласникам.
При цьому слід звернути особливу увагу на нові котеджні містечка, забудова яких лише наближається до завершення. Як правило, компанії, які відповідають за життєзабезпечення і рішення всіх побутових питань на їх території, намагаються укласти договори на необхідні послуги якраз на цьому етапі – пізніше пробитися на ринок в даному сегменті буде набагато важче.
Запасіться візитними картками та невеликими флаєрами, які можна буде залишати у клієнтів і просто роздавати при в’їзді чи виїзді з районів компактного зосередження приватних домогосподарств – це стане гарною підмогою для роботи «сарафанного радіо», важливого рекламного інструменту в бізнесі такого роду.
Ну і, звичайно, варто забезпечити присутність свого бізнесу у Всесвітній Мережі, причому не обмежуватися просто створенням і просуванням сайту, а не полінуватися і розмістити оголошення на відповідних електронних дошках. Інтернет в даному випадку буде виступати ефективним інструментом для зав’язування первинних бізнес-контактів з потенційними клієнтами.
Врахуйте, що робота сажотруса, як правило, носить сезонний характер. Піковими сезонами для перевірки та чищення димоходів є осінь та зима, коли більшість домовласників починають опалювальний сезон. Але це зовсім не означає, що до перших холодів вам можна сидіти склавши руки – саме час продумати і провести акцію попереднього (зі знижкою) огляду проблемних ділянок.
Непогано зарекомендувала себе (західний досвід) і організація абонементного обслуговування будинків – на термін від шести місяців до одного року.
До речі, в міжсезоння ви можете розширити і навіть диверсифікувати свій бізнес, запропонувавши додаткові послуги – наприклад, чистка, профілактичний огляд і частковий ремонт дахів, водостоків, балконних козирків, тощо. Продумайте також і можливості для продажу супутніх товарів – трубних решіток, кріплень, заглушок.
У міру розширення клієнтської бази та ущільнення робочого графіка вам слід передбачити можливість розширення штату, залишивши за собою загальний контроль та керівництво диспетчерською службою – для більш ефективного використання робочого часу ваших фахівців.
Успіхів вам у новому бізнесі та – щоб печі не диміли!