Останні декілька місяців світ переживає чергову біткойн-лихоманку. За даними Coinmarketcap (сервіс, на якому можна стежити за капіталізацією кожної з існуючих на сьогоднішній день криптовалют), з початку 2017 року вартість біткойна – головного криптографічного токена, зросла в 3 рази і станом на серпень 2017 року, перевищує вже $3000, що потягнуло за собою ріст капіталізації також інших альткоїнів (альтернативних криптовалют), курси яких злетіли вгору. Сьогодні, термінами «ферми» і «майнінг» вже нікого не здивуєш, вони з’явилися навіть у суспільно-політичних ЗМІ. Ми спробували докладно розібратись, що стоїть за виникненням такої популярності криптовалют, механізмами роботи процесу майнінгу, та дізнатись як можна на цьому процесі заробити.
Як працюють криптовалюти на прикладі біткойна
Недосвідченому читачеві, який не стежив за цією темою з 2011-2012 років, складно розібратися, про що взагалі йде мова, і чому всі ці «криптовалюти», «ферми» та «майнінг» між собою пов’язані. Щоб у загальних рисах отримати уявлення про їх функціонування, необхідний короткий екскурс в історію криптовалют і механізму роботи майнінгу.
За визначенням Вікіпедії: Криптовалюта – (від англ. Cryptocurrency) — вид цифрової валюти, емісія та облік якої засновані на асиметричному шифруванні і застосуванні різних криптографічних методів захисту, таких як Proof-of-work та/або Proof-of-stake. Функціонування системи відбувається децентралізовано в розподіленій комп’ютерній мережі. Давайте розбиратись з цим по порядку.
Датою народження криптовалюти вважається 2008 рік. Тоді невідомий (або група невідомих) під псевдонімом Сатоши Накамото (Satoshi Nakamoto) опублікував файл, в якому був описаний протокол та принцип роботи електронної платіжної системи на базі однорангової мережі. Цей файл фактично став прабатьком першого криптографічного токена – біткойна (BTC), мережа якого була запущена в 2009 році. Довгий час біткойн перебував у тіні, а вперше в якості платіжного інструменту був використаний тільки в 2010 році: з його допомогою американець Ласло Ханеч купив дві піци. Розвиток і підтримка мережі здійснюється незалежними розробниками, а всі зміни в ній приймаються тільки за згодою більшості власників майнінгових пулів, про які ми поговоримо трохи пізніше.
Що таке «Блокчейн» (Blockchain)
Для розуміння функціонування криптовалют, перш за все потрібно ознайомитись з поняттям «Блокчейн» (Blockchain), на якому побудовані найпопулярніші криптовалюти.
Blockchain – це публічна база всіх транзакцій, які коли-небудь робились в межах певної системи. Це, так званий, ланцюжок блоків транзакцій, що побудований за певними правилами із сформованих блоків транзакцій. Вперше термін з’явився як назва розподіленої бази даних, реалізованої в саме у криптовалюті біткойн.
Найпростіший спосіб зрозуміти принцип роботи системи блокчейн — уявити книгу прибутково-видаткових операцій. Уявіть, що ця книга лежить в центрі столу, за яким сидять декілька людей. У книзі записаний баланс кожного, хто сидить за цим столом. І кожен з цих людей може безперешкодно взяти книгу з столу і подивитися баланс будь-якої людини, оскільки ця інформація для всіх є відкритою. Якщо один вирішує передати іншому кошти, він заявляє про намір вголос всім сидячим за столом. Після цього всі вони приймають рішення за заявкою і, якщо погоджуються з тим, що вона забезпечена наявними фондами, разом записують у книгу навпроти прізвища першої людини, що у нього така-то сума списана, а навпроти прізвища другого — що у нього точно така ж сума додана.
У такій системі банкноти та монети (у звичному їх розумінні) відсутні і ніколи не з’являються. При цьому жодна людина не може витратити кошти двічі, тому що ведеться чіткий облік, звідки та куди вони йдуть. Саме так працює система Біткойн. От тільки її учасники знаходяться не за одним столом, а по всьому світу. Всі вони підключені до мережі та для переказу коштів використовують адреси, а не прізвища. Достовірність адреси перевіряється за допомогою публічних ключів шифрування. При цьому особи платника і одержувача залишаються в секреті. Система ставить з ніг на голову традиційну банківську таємницю: всі операції проводяться відкрито, але пов’язати конкретну адресу з конкретною людиною не являється можливим.
З цим розібрались, але постає слушне питання – звідки беруться нові монети, на чому-ж заробляють учасники системи? Розглянемо на прикладі того-таки біткойна.
Звідки беруться нові крипто-монети
Емісія «коінів» або «токенів», що в грубому перекладі означає «монета», відбувається шляхом обчислення зашифрованих блоків. Всі коли-небудь проведені транзакції – передачі біткойнів, зберігаються у вигляді «блоків» в блокчейні. Блок включає в себе транзакції, здійснені протягом останніх приблизно 10 хвилин. Кожен з учасників системи незалежно збирає транзакції в зростаючий блок, і кожен хоче цей блок створити та прикріпити до ланцюга – загальної бази даних блокчейну. Вузол, який зумів додати новий блок у систему, отримує винагороду у вигляді певної кількості нових монет, і ця винагорода оформляється як особлива транзакція в цьому ж самому блоці.
Як дізнатися, який вузол стане творцем нового блоку? Кожен вузол, що бажає створити блок, працює над дуже складним обчислювальним завданням, складність якого підбирається самою мережею так, щоб в середньому рішення знаходилося 1 раз у 10 хвилин. Якщо загальна швидкість створення блоків збільшується – через кожні 2016 блоків завдання ускладнюється, і навпаки. Отже, у кожного окремого учасника знижується шанс його вирішити за 10 хвилин (середній час вирішення). Саме завдання полягає в підборі відкритого тексту, включаючи блок, такого, щоб застосування до нього хеш-функції SHA256 давало число, менше заданого порогу. Чим нижчий цей поріг, тим більше часу займе такий перебір.
З цього випливає, що єдиним способом створення нових блоків і записів транзакцій є так званий «майнінг», і «майнери» є фундаментом мережі, який підтримує її працездатність, а вони отримують винагороду у вигляді видобутих монеток.
Майнінг, також видобування (від англ. mining — видобуток корисних копалин) — діяльність з підтримки розподіленої платформи і створення нових блоків з можливістю отримати винагороду в формі емітованої валюти та комісійних зборів у різних криптовалютах, зокрема в Біткойн. Проведені обчислення потрібні для забезпечення захисту від повторного використання одних і тих же одиниць валюти, а зв’язок майнінгу з емісією стимулює людей витрачати свої обчислювальні потужності та підтримувати роботу мереж.
В основі описаного процесу лежить криптографічна теорія, яка називається PoW (Proof-of-Work), або «підтвердження роботою». Біткойни отримують лише ті учасники обчислень, які розрахують криптографічний підпис блоку. Майнінг криптовалюти важкий і тим, що не кожен блок містить у собі підпис: для знаходження потрібного блоку необхідно розшифрувати ще й безліч пустушок. А складність обчислень постійно збільшується.
У мережу біткойна закладено і ще одне обмеження, що збільшує собівартість майнінгу: кожні чотири роки винагорода за блок з криптографічного підписом зменшується вдвічі. На старті, в 2009 році, за правильний блок майнери отримували 50 BTC, у 2013 – 25 BTC. 18 лютого 2017 року винагорода за блок знизилася вже до 12,5 BTC, і цей процес буде продовжуватися.
Простим шляхом підробити криптовалюту неможливо. Існує думка, що втрутитися у функціонування мережі та створити монети з нізвідки якщо і можна, то для цього потрібно прикласти титанічних зусиль зломщика. Плюс злом можна буде майже миттєво відстежити. Чому? А все тому, що емісія біткойна, на відміну від друкування паперових грошей, строго обмежена розміром самої мережі. Усього можна «намайнити» 21 мільйон біткойнів. Основна частина надійде в обіг до 2033 року. У 2017 видобуто понад 14 мільйонів монет. Залишилося не добутими менше 35%. Алгоритм видобутку періодично ускладнюється і тому сам по собі не рівномірний.
Компенсується потенційний брак валюти тим, що монету можна дробити майже до нескінченних значень: наприклад, ви можете переслати як 1, так і 0,01 і навіть 0,00001 BTC. Тобто масштабування криптографічних токенів як платіжного засобу відбувається не за рахунок емісії нових грошових знаків, а за рахунок дроблення вже існуючих, адже вони розміщені виключно у цифровому просторі та не обмежені фізичним виконанням.
Криптографічні токени можна зберігати не лише в онлайні, у онлайн гаманцях, а і в якості окремого файлу на якому-небудь носії – так зване «холодне сховище». Подібний підхід накладає деякі обмеження. Наприклад, якщо накопичувач інформації з файлом біткойнів вийшов з ладу, то ці монети будуть втрачені назавжди і відновленню не підлягають. Ця система разом з заздалегідь відомим числом наявних в обороті BTC (або будь-якої іншої криптовалюти) робить його більш захищеним від підробки або, наприклад, від недобросовісної політики умовного Центробанку.
Максимально спрощуючи написане:
- Майнінг – це умовна емісія криптографічних токенів;
- Майнери – учасники мережі блокчейн;
- Щоб отримати одну монету – майнер з допомогою свого обладнання має провести складні обчислення криптографічного підпису блоку за спеціальним алгоритмом, тобто просто надати машино-час.
Майже все це стосується не тільки до біткойну, але і до «альткоинів» – альтернативних криптографічних токенів, які стали з’являтися слідом за BTC.
Загальна вартість всіх видобутих біткойнів, на момент написання даної статті, перевищила $56 млрд (згідно даних CoinMarketCap). Зростання попиту на біткойн вплинуло і на курс інших криптографічних токенів. Так, вартість другого за популярністю після біткойна криптографічного токена Ethereum (ETH) перетнула позначку $280 за монету.
Звичайно, ще довго можна говорити про технологію блокчейну, криптовалюти, їх перспективи, але тоді наша стаття розрослась би до неймовірних об’ємів – повірте ця тема досить глибока і хто бажає, той знайде безліч додаткової інформації. Наша мета – розказати як можна заробити на бумі криптовалют.
На даний момент існують декілька способів заробити на криптовалютах. Розглянемо лише найпопулярніші з них, а саме: майнінг та трейдинг на біржах.
Майнінг – як добувати криптовалюту в домашніх умовах
Як ви вже зрозуміли, основним методом отримання криптовалюти є майнінг. Якщо коротко, то це надання наявних обчислювальних потужностей для потреби мережі того чи іншого токена.
На зорі біткойна його видобуток був можливий на звичайних домашніх комп’ютерах, проте творцями технології був передбачений механізм регуляції криптовалюти: кожен наступний блок вимагає більше обчислень, ніж попередній. В якийсь момент для домашнього майнінгу стало необхідно купувати більш потужне обладнання, після – спеціалізоване. Як підсумок, видобутком біткойна зараз займаються або спеціалізовані компанії, які оптимізують все — від обладнання до географії — заради економії на електроенергії, або ж так звані пули майнерів.
На прикладі біткойна, коли простого ПК стало не вистачати, ентузіасти почали збирати «ферми», де в якості обчислювальних блоків використовувати відразу декілька ігрових відеокарт, які більш пристосовані до обчислень подібного роду, ніж центральні процесори. Цього рішення вистачило ненадовго, і в результаті на ринку з’явилися спеціалізовані апаратні платформи з власною логікою, спеціально адаптовані під майнінг тих же біткойнів. Саме це спеціалізоване ASIC-обладнання, яке не придатне більше ні для яких інших цілей, окрім розшифровки криптографічного ключа блоку, зараз і використовується безліччю промислових ферм по всьому світу. І якщо ферми з відеокарт можна було розмістити у себе під столом чи на шафі, то промислові ферми на базі ASIC-рішень співставні за розмірами з дата-центрами і споживають відповідну кількість електроенергії.
Однак це не означає, що мільйони ферм на базі відеокарт відправилися на звалище: зараз вони використовуються в блокчейнах з меншою складністю, де їх використання ще вигідніше дорогих інтегральних схем ASIC.
А тепер розглянемо покроково, що ж необхідно для того, щоб майнити дома:
- Мабуть саме основне це відеокарта (GPU) як мінімум одна, більш-менш сучасна, приблизно не більше 1 — 2 річної давнини, і не бюджетна.
- Природно комп’ютер (системний блок) або ферма з встановленою операційною системою (Windows x64). Саме 64 розрядна версія.
- Місце де буде розташовуватись працююче обладнання.
- Визначитися з валютою яку будемо майнити. Це залежить від відеокарти, про це нижче.
- Так як майнінг у нас онлайн, то потрібен інтернет. Швидкість не потрібна, але бажаний хороший пінг.
- Вибрати пул (POOL), де ми будемо майнити. Далі вибираємо програму майнер і налаштовуємо.
- Вибрати біржу чи гаманець куди будуть надходити та накопичується наші на майнені монети і так само сервіси де можна перевести наші зароблені монети на гривні та вивести на карту.
Для початку вам потрібно визначитися з головним — скільки та яких потрібно відеокарт для майнінгу. Тут все просто – чим більше і чим потужніші відеокарти, тим більший заробіток буде в місяць і природно більша потужність ферми — і разом з цим більше витрат на електроенергію — так що тут треба знайти оптимальний варіант.
Припустимо, що у вас є відповідна відеокарта або відеокарти і все вище перелічене в пунктах 1, 2, 4. Це все обладнання необхідно зібрати в одну ферму та відповідно налаштувати. Ми не будемо докладно описувати весь технічний процес, оскільки все залежить від наявного обладнання. При наявності мінімальних технічних знань та навиків це все цілком можна налаштувати самостійно, тим більше в мережі все вже неодноразово покроково розписано.
Для прикладу майнінг ефіру (ETH), який для початківців самий оптимальний, можливий тільки на х64 бітових операційних системах, відеокарти повинні бути рівня AMD Radeon Sapphire RX 580 8gb (карти з 4 gb поступово втрачають свою актуальність). Процесор не має значення, в принципі як і кількість оперативної пам’яті, але рекомендується від 4 гігабайт. Інтернет швидкий не потрібен, але з хорошим пінгом. Якщо підключати через кабель, то звичайно краще ніж варіант з Wi-Fi, але і вай фай підійде.
Слід обов’язково зазначити, що від кількості відеокарт залежить яку материнську плату обрати, яке додаткове обладннаня, та якої потужності ставити блок живлення у систему. Так, для ферми, обладнаної 8 відекартами AMD Radeon Sapphire RX 580 8gb, необхідна материнська плата, яка буде підтримувати все це обладння, та блок живлення, потужністю не менше 1,5 кіловата!!!
До вибору місця де буде розташовуватись ваша ферма, слід підійти максимально відповідально. Ферму слід розміщувати там, де хороша електрична проводка, та там де вона не буде мішати та можливе швидке відведення зайвого тепла. Повірте – це все буде моментально нагріватись та створювати зовсім некомфортний шум.
Далі, визначаємося яку криптовалюту будемо майнити. На момент написання статті (серпень 2017 року), та в принципі так буде довго, на картах від AMD Radeon вигідно добувати (майнити) Ethereum (ефір), на картах Nvidia – Zcash. В принципі, на картах Nvidia серії 1000 (GTX 1060. 1070) ефір теж добре майнится. Для того, щоб визначитись яку валюту майнити існує спеціалізований сервіс WhatToMine.com, де кожен бажаючий зможе визначитись з валютою яку вигідно майнити на наявному обладнанні.
Далі вибираємо пул де будемо майнити монети ефіру. Пулів в мережі достатньо, і вибирати їх потрібно спираючись на відгуки у мережі, час роботи, потужність, тому якийсь один рекомендувати буде неправильно. З цим потрібно визначитись також самостійно, спираючись на позитивні відгуки у мережі, термін існування пулу, умови його роботи, тощо.
Після того, як пул вибрали треба заздалегідь вибрати гаманець або біржу. Гаманці набагато безпечніші, але на біржах можна додатково заробити (про це пізніше). Для новачків краще спочатку працювати з біржею. Їх багато, але починайте з найпростішої, потім з появою досвіду ви перейдете на більш цікаву біржу.
Слід зазначити, що в Україні існує поки єдина біржа BTC TRADE UA, от її ми і рекомендуємо новачкам, оскільки там без проблем (принаймі, на момент написання даного матеріалу) можна обмінювати крипту на гривні, а потім виводити на банківську карту.
Далі, в залежності від вибраної валюти, слід вибирати та налаштувати спеціальну програму-майнер. Їх також багато, все залежить від обладнання, від пулу, від валюти, тощо. Найпопулярніший і найбільш функціональний для ефіру, на нашу суб’єктивну думку, є майнер Claymore’s Dual Ethereum.
Слід зазначити, що найбільша проблема буде полягати у тому, де купити відеокарти для майнінгу та блоки живлення, — їх може не бути в наявності, а ціна на наявні на ринку, може бути добряче завищеною. Наприклад, нещодавно вже був зафіксований дефіцит відеокарт, не лише по всій країні, але й у Польщі та Німеччині. Всі великі ЗМІ та продавці комп’ютерних магазинів відразу ж оголосили «очевидне» — у всьому винен майнінг. Зростаючий попит на комплектуючі зв’язали з цікавістю до видобутку криптовалют.
Ну ось і все – все збираєте, інсталюєте, налаштовуєте, та чекаєте, поки на біржу чи в гаманець зарахуються перші монетки. Ви тепер майнер.
Тепер найцікавіше – ви можете або переводити криптовалюту у гривні, та виводити на свою карту, міняти на біржі її на інші валюти, слідкуючи за курсовими різницями, або розглядати її як довгострокове вкладення. Найцікавішим, на нашу думку, є варіант трейдерства, про це і поговоримо далі.
Як заробити на біржі криптовалют?
Принцип роботи бірж криптовалюти нічим не відрізняється від бірж, які працюють виключно з доларами, євро та іншими загальноприйнятими валютами світу. Як заробити на біржі криптовалют? Дуже просто. Потрібно купити біткойни (або інші монети) дешево, а продати дорого. Різниця між першим і другим показником і буде вашим чистим прибутком.
Одна з найпоширеніших помилок початківців спекулянтів — злив валютних резервів при падінні курсу. Новачки не вміють чекати, бояться втратити ще більше та часто залишаються у мінусі. Заробіток на біржі криптовалют вимагає витримки та терпіння.
Кожен учасник бірж щодня стикається з такими термінами, як:
- Графіки.
- Історія укладених угод.
- Обсяг торгів на біржі.
- Ордери sell, buy.
Простіше всього буде з графіками та історією. З допомогою графіка ви можете відстежити співвідношення курсу біткойна до долара (або будь-яких інших валют) протягом останніх декількох тижнів. Як правило, різницю на графіках наочно демонструють за допомогою «японських свічок». Заробіток на криптовалюті безпосередньо залежить від уміння читати ці свічки.
Японська свічка має декілька особливостей: тіло, визначає поточний стан курсу, якщо на момент відкриття торгів курс криптовалюти був низьким, а до закриття торгів він зріс — то тіло фарбують в чорний або червоний колір. Цю свічку називають бичачою. Якщо ж ситуація виглядає навпаки, тобто, курс до кінця торгів впав, то свічку малюють білою або зеленою. Тінь, що вказує на максимум і мінімум в ціні на етапі торгів. Також є термін «додж», який використовують у тому випадку, якщо у свічки практично повністю відсутнє тіло, є тільки тінь.
Сайти для заробітку криптовалюти, як правило, надають максимально розгорнуту інструкцію щодо торгів та графіки. Головне — прочитати її до того, як ви зробите першу спробу заробітку, а не після того, як спустите всі свої гроші.
Ордери buy і sell (тобто купівля/продаж) формують «стакан». Цей професійний термін визначає список, в якому зібрані запити всіх користувачів на купівлю/продаж біткойнів або будь-яких інших валют. У стакані можна вибрати найбільш привабливу для вас пропозицію і здійснити операцію, тим самим злегка підкоригувавши поточний курс.
Якщо ви не знаєте, як заробити на біржі криптовалют, то перше, що потрібно робити новачкам — це вчитися аналізувати стакан, інакше торги будуть малоефективними. Дані зі стакана котирувань дозволяють обчислити спред по парі (для цього визначається різниця між першими значеннями у списку).
Взагалі, вам доведеться ознайомитися з декількома десятками нових термінів, але це зовсім нескладно. Багато бірж пропонують навчатися на віртуальних грошах. Рекомендуємо скористатися цією послугою по максимуму і тільки після цього вкладати реальні гроші. В мережі постійно з’являються нові сайти для заробітку криптовалюти, ми рекомендуємо працювати з самими перевіреними.
Чотири правила успішної торгівлі на біржі криптовалют
Щоб стати успішним трейдером, потрібно знати основні принципи роботи з біржовими сайтами. Чотири принципи успіху полягають у наступному:
- Визначте суму, яку не шкода втратити. Ніколи не «грайте» на останні гроші. Заробіток на криптовалюті можливий тільки в тому випадку, якщо ви особливо нічим не ризикуєте. Так ви зможете підходити до роботи з «холодною головою», а не «трястися» над кожною зміною курсу.
- Приймайте усвідомлені рішення. Купуйте біткойни тільки в момент падіння, а продавайте при зростанні. Але не варто чекати «самого мінімуму/максимуму». Орієнтуйтеся на курс вище і нижче середнього. Так ви гарантовано отримаєте прибуток. Якщо чекати самого максимуму — можна зовсім упустити момент і залишитися ні з чим.
- Вірте тільки собі та графікам. Складайте свої стратегії. Прислухатися до чуток, які розповсюджуються в чаті, категорично заборонено. Всі стратегії та рекомендації в чатах бірж складаються на основі особистих очікувань і надій.
- Сайти для заробітку криптовалюти,в більшості випадків працюють з кількома валютними парами. Досвідчені трейдери рекомендують не ставити всі кошти на один напрямок. Якщо сайт пропонує 3 валютних пар — розподіліть 100% депозиту між цими трьома напрямками. «Зберігати яйця в одній корзині» — основна ознака недосвідченості і відсутності знань.
Будь-яка форма аналізу та прогнозу, які так активно пропонують новачкам у сфері торгівлі криптовалютою, є провальною. Справа в тому, що звичайні біржі не працюють з криптовалютою в силу високих ризиків і низької передбачуваності. У сфері електронних грошей всього 1 людина, що має на руках 20-30 мільйонів доларів, протягом години може як збільшити, так і зменшити курс на 50%. Тому, всі прогнозисти, які розповідають вам як заробити на криптовалюті, в більшості випадків помиляються.
Слід зазначити, що криптовалюта абсолютно не стабільна. Станом на 2017 рік її курс виріс більш ніж на декілька тисяч відсотків. Зрозуміло, з доларом чи євро такого просто не може відбутися (точніше, в цьому випадку відбудеться крах світової економіки). Але волантильність — це не завжди погано. Наприклад, у класичній біржі вам потрібно вкладати якомога більше грошей, щоб отримувати пристойний дохід. А ось на біржах криптовалют в деяких випадках достатньо вкласти всього 5-10 тисяч гривень і протягом року можна стати багатшими в сотню разів.
На жаль, знайти грамотні новини за курсом криптовалют і розумні прогнози практично неможливо. Робота з біткойнами та іншими криптовалютами завжди супроводжується безліччю ризиків, але тут ви хоча б можете «випити шампанського». Тим, хто не любить ризикувати, краще не використовувати сайти для заробітку криптовалюти, а відразу виводити намайнені кошти.
Підсумок
У завершення цієї довгої статті ми максимально зрозуміло спробуємо відповісти на головне питання, яке напевно, цікавить всіх майнерів — що краще: майнити або купувати біткойни та спекулювати на біржі?
Якщо дивитися на майнінг як на довгострокову інвестицію, то в майбутньому ви дійсно можете заробити певну кількість біткойнів або іншої криптовалюти. Однак, у цьому є своя частка ризику. Насамперед, майнери можуть просто зламатися — випадковості трапляються. Також ви не можете напевно знати, скільки заробите віртуальних грошей — незалежно від активності видобутку. Цифри можуть істотно змінюватися. Більш вигідним і перспективним вибором в цьому випадку стане купівля біткойнів. Особливо враховуючи, що зараз його ціна знаходиться на рівні $3,3 тис. і, з незначними змінами, в основному продовжує зростати.
Напевне, це ще не остання стаття на тему криптовалют, оскільки це реальний ринок, який лише формується, і на якому можна як пристойно заробити, так і втратити. Діліться в коментарях, хто вже майнить, на якому обладнанні, хто займається трейдерством, а можливо, хтось володіє стратегією як заробити на криптобіржі – буде цікаво почитати всім.
PS: Якщо хтось з читачів має змогу підтримати наш сайт, та переказати трішки криптовалюти, то ми будемо надзвичайно вдячні. Ось наші гаманці:
-
BTC: 15DgjnY4UZoo3PePsktozKbpQMVvyS6s1K
-
ETH: 0xc214a9223e275d328dbc726d4f14da257b127e39
Нарешті!!! Повноцінна стаття про криптовалюти, щей на українській мові. Рекомендую всім почитати ато інші сайти виклают неповноцінну інформацію.
Щиро дякую.Цінна інформація.