Асенізаторський бізнес, або чому не пахнуть гроші

Асенізаторський бізнесФраза «гроші не пахнуть» особливо актуальна для асенізаторського підприємництва. Незважаючи на специфічність цього роду занять, даний бізнес приваблює багатьох. Цьому сприяють, насамперед, економічні чинники. З ростом чисельності індивідуальних будинків збільшується і попит на послуги з відкачування септиків.

У цій статті розглянемо нюанси відкриття асенізаторського бізнесу, порівняємо плюси і мінуси, спробуємо розрахувати вартість започаткування та можливі прибутки.

Красномовна статистика

Згідно статистичних даних, в Україні налічується біля 10 мільйонів приватних будинків, в яких проживає в середньому по 3 людини. Зовсім не всі з них мають централізоване водопостачання. А з централізованою каналізацією справи ще сумніше: нею може похвалитися лише кожен третій будинок із загального числа. А адже в ці цифри ще не включені дачі і заміські котеджі, кількість яких неухильно зростає з кожним роком.

Таким чином, можна сміливо стверджувати, що кількість будинків, що регулярно потребують асенізаторських послуг, дуже велика. Ось чому в перерахунку на високий попит і рентабельність, стає неважливою відсутність престижу у цієї сфери підприємництва. Крім того, можна ж і зовсім по-іншому презентувати цей прибутковий бізнес: сьогодні асенізаторські послуги просто необхідні величезному числу людей для комфортного і зручного проживання.

Плюси і мінуси асенізаторського бізнесу

Упереджене ставлення до подібного роду діяльності сягає корінням у радянські часи, коли престижним вважалося працювати інженером і ходити на роботу у білій сорочечці. І не біда, що ця праця оплачувалася досить скромно, зате перед сусідами не соромно. Може, при союзі це й було розумно, але зараз подібні думки абсолютно неактуальні: всі хочуть заробляти більше, і відкачка септиків – реальний шанс втілити мрії у життя. Крім того, незважаючи на велику кількість компаній, задіяних у цій сфері, нішу не можна назвати заповненою, перспектив маса. Як приклад, можна почитати відгуки на просторах інтернету, де люди скаржаться, як складно знайти асенізаторську машину, яку іноді доводиться чекати по три-чотири дні.

Ще один момент: цей бізнес у курортній зоні, наприклад на узбережжі Чорного моря, чи у Трускавці, взагалі може стати золотим дном. Велика кількість будинків і приватних пансіонатів, кафе, ресторанчики – всі вони потребують відкачки септиків, і навряд чи в найближчі роки ситуація кардинально поміняється.

Не варто також забувати і про трудозатрати: лише 30 хвилин роботи – і 150 гривень в кишені. І при цьому не потрібно розвантажувати вагони або тягати важкі будівельні матеріали, весь процес простий, зрозумілий і під силу одній людині. Когось може збентежити можливість неприємного запаху. Так, звичайно ж, це не робота  парфумерному магазині, але й сучасні гігієнічні засоби здатні творити справжні чудеса. А якщо підсумувати, то 1000 – 2000 гривень, зароблених за один день, – найкращий аргумент на користь цього бізнесу.

Асенізаторна машина на базі ГАЗ

Асенізаторна машина на базі ГАЗ

З чого почати?

Люди, які добре орієнтуються в даній області, запевняють, що в першу чергу необхідно з’ясувати наявність конкуренції в майбутньому районі діяльності. Якщо така відсутня, або кількість обслуговуваних будинків дозволяє функціонувати декільком компаніям, то бізнес просто приречений бути успішним.

Підприємцю спочатку потрібно визначитися з тим, яку машину краще всього придбати. Вибір цей варто робити, орієнтуючись на кількість потенційних клієнтів. Наприклад, КАМАЗ з двома бочками відмінно підійде для обслуговування сучасного котеджного селища, де в наявності септики об’ємом більше чотирьох кубів. А ось для стандартного приватного сектора буде цілком достатньо газон.

За словами досвідчених бізнесменів машини для послуг отчистки бажано брати іноземного виробництва. Так, стартові витрати збільшується в 2-3 рази, але на «дистанції» бізнесмен виявляється в плюсі. Лідером у постачанні асенізаторської техніки вважається Японія. Також можна взяти німецьку техніку. Купуючи «іномарку», навіть не нову, підприємець отримує цілий ряд переваг перед власниками вітчизняного автопрому:

  • Низька витрата палива – закордонна техніка оснащується дизельним двигуном і викачує відходи практично на холостих обертах.
  • Довжина шланга – на багатьох закордонних машинах встановлена система автоматичного змотування шланга, тому на неї можна «намотати» хоч 100 метрів і виконувати найскладніші роботи.
  • Надійність і якість – тут доказів не потрібно. Ось лише кілька фактів від власників: бочка імпортної машини зсередини розварена перегородками, щоб її не стиснуло, сама ж конструкція оцинкована, що гарантує відсутність іржі навіть через десятки років експлуатації. Мірне віконце зроблено від низу до верху, що дає можливість наочно спостерігати процес наповнення цистерни. Насос – надійний, чого не скажеш про вітчизняні аналоги. На іномарках встановлена ефективна система мастила і масляна система охолодження насоса, чого немає у наших машин, тому насоси часто виходять з ладу в самий не найкращий момент.
Асенізаторна машина на базі HYUNDAI на 4000 літрів

Асенізаторна машина на базі HYUNDAI на 4000 літрів

Якщо ж коштів вкрай мало, а справу почати так і хочеться, то можна вкластися до $10 тис. Вживаний ГАЗ 3307 2000 року випуску можна придбати за $6 тис. Комплект обладнання, включаючи цистерну, обійдеться ще у $4 тис. При цьому потрібно бути готовим до частих ремонтів і непередбачених витрат.

Асенізаторський бізнес не такий простий, як здається на перший погляд. Більшість початківців думають досить прямолінійно: купив машину, розклеїв оголошення і збирай «капусту». На ділі все набагато складніше. Одна з перших і основних складнощів – отримає дозвіл на злив відходів. Просто відкачати і вилити відходи в поле – жорстке порушення, фактично ви забруднюєте навколишнє середовище, за що можна отримати серйозний штраф. Тому насамперед необхідно звернутися в місцеве ЖКГ (або в адміністрацію) і укласти договір на злив відходів у спеціально відведене місце. Скільки коштує такий договір, це інше питання і часто залежить від апетиту місцевої влади.

Послуга відкачування каналізаційних ям, в залежності від регіону, варіюється від 100 до 300 гривень. Це якщо послуга надається в межах міста чи населеного пункту. Якщо ж послуга замовляється у віддаленому від міста місці, то ціна може доходити і до 600 гривень, або в залежності від кілометражу. У вартість, як правило, включена відкачка однієї машини – в межах 4-х кубів. Якщо яма більша, наприклад 12 кубів, то береться сума у потрійному тарифі, оскільки машині доведеться робити декілька рейсів, щоб повністю відчистити яму.

Гуру бізнесу, у міру фінансових можливостей, радять купувати мулосос – в такому випадку можна не тільки викачувати септики, а й надавати послуги з доставки технічної води, відчищати колодязі, каналізаційні мережі від мулу, здійснювати забір і транспортування рідких неагресивних і невибухонебезпечних відходів. Стартові витрати дещо вищі однак і прибутковість на порядок більша.

Мулосос на базі КАМАЗ

Мулосос на базі КАМАЗ

Скільки можна заробити?

Для цього можна вдатися до простого розрахунку. Послуги відкачування каналізації в приватному будинку замовляють в середньому один раз в три місяці. Якщо в районі знаходиться 1000 приватних будинків, то в місяць як мінімум 300 будинків – потенційні клієнти. У рік, відповідно – 3600 клієнтів. При середній ціні послуги в 150 гривень, місткість ринку становить: 150 * 3600 = 540000 гривень. Це і є ваш потенційний дохід. Звичайно, його потрібно коригувати з урахуванням конкуренції. Якщо у вашому районі працює ще 3 машини-конкурента, то отриману суму слід розділити на чотири і вийде трохи більше 135 тис. грн. на машину в рік.

В якості перспектив розвитку подібної справи – відкриття фірми по послугах спецтехніки, чи навіть оренди спецтехніки. Інвестиції, звичайно несумірні, але при цьому можна охопити найширшу аудиторію, закупивши відповідні машини та обладнання: автовишки, автокрани, самоскиди, екскаватори навантажувачі, грейдери, евакуатори і так далі.

Цікава інформація

Початківці підприємці часто задаються питанням: а як же реагують інспектори ДАІ на асенізаторські машини на дорогах? Як це не дивно, практично ніяк, а ще точніше воліють просто їх ігнорувати. Перш за все це пов’язано з тим, що такий вантаж не відноситься до класу небезпечних, і немає необхідності перевіряти наявність ліцензії. Але й психологічний фактор грає свою роль: інспектора не хочуть бруднити свої руки документами працівників такої специфічної галузі. Нерозумно, але подібна поведінка вже не раз була помічено водіями.

Ще водії сходяться на думці, що найкраще в такому бізнесі використовувати дизельні транспортні засоби. КАМАЗ може прослужити довго і без особливих проблем, МАЗ же все частіше став одержувати негативні відгуки, а популярний колись ГАЗ 3307 просто не здатний впоратися з сучасними об’ємами септиків. Адже сьогодні вже нікого не здивуєш величезним будинком, в якому об’єм септика може перевищувати чотири куба, і ГАЗ просто не в змозі вивезти його вміст за одну ходку.


Ще більше цікавих ідей для бізнесу:


Відгуки до матеріалу: "Асенізаторський бізнес, або чому не пахнуть гроші"

  1. Доброго дня, а чи повинен орган місцевого самоврядування затвердити для підприємця тариф на вивезення рідких побутових відходів? В разі вивезення відходів за договорами з органами місцевого самоврядування потрібно прийняти участь в тендері, а чи не застосовують цю норму в разі вивезення відходів у населення?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *