Аеродинамічна труба – організовуємо екстремальний атракціон

Аеродинамічна труба – організовуємо екстремальний атракціонОстаннім часом як серед молоді, так і серед людей середнього віку все більшої популярності набувають екстремальні розваги. Люди із задоволенням платять гроші за можливість випробувати гострі відчуття на різноманітних екстремальних атракціонах. До цих видів розваг і відноситься політ в аеротрубі, що прирывнюэться до стрибків з парашутом. Це не настільки небезпечно, як сам стрибок, але відчуття, які людина відчуває, ширяючи в сильному висхідному потоці повітря, майже ті самі, які відчуває в небі парашутист. Цей вид екстремальної розваги організувати непросто – знадобляться досить-таки великі капіталовкладення, проте не такі великі, як наприклад, для організації клубу парашутистів. Тому, у цій статті взнаємо, що це таке – аеродинамічна труба, та проаналізуємо, що потрібно для того, щоб організувати такий екстремальний атракціон і скільки можна на цьому заробляти.

Аеродинамічна труба – огляд та перспективи бізнесу

Аеродинамічна труба спочатку була скоріше винаходом для промислового виробництва, лише згодом її переваги оцінили професійні парашутисти, а потім і прості обивателі взяли приклад спортсменів.

Аеротруба за рахунок сильного потоку повітря, що спрямовується вертикально вгору, дає можливість відчути якщо не невагомість, то вільне падіння, яке відчуває людина при стрибку з парашутом. Конструкція такої машини дуже проста, і тому сьогодні аеротруби використовують або в клубах спортсменів-парашутистів, або як атракціон для розваги. Така незвичайна розвага майже напевно приверне свого клієнта, при цьому навіть у відносно великих містах часто немає компаній, які займаються подібними послугами. Наприклад атракціон аеродинамічна труба в Києві вже успішно працює декілька років, а у Львові, як і у більшості обласних центрів) ще його немає

Перевага цієї розваги – в можливості без особливих проблем транспортувати аеротрубу, передавати її в оренду, проводити святкові заходи і надавати її в оренду для відеозйомки, тренувати початківців парашутистів (а польоти в трубі – обов’язковий вид тренувань більшості парашутних команд в наш час).

Зараз аеродинамічні тренажери вже давно перестали бути об'єктом виключно для початківців спортсменів і привертають просто любителів незвично проводити дозвілля

Зараз аеродинамічні тренажери вже давно перестали бути об’єктом виключно для початківців спортсменів і привертають просто любителів незвично проводити дозвілля

У зв’язку з цим такий бізнес обіцяє бути дуже перспективним і прибутковим, а відсутність конкуренції дозволяє проводити зручну політику ціноутворення, хоча свої складності тут однозначно є. Почати варто хоча б з того, що багато виробників або продавців аеротруб позиціонують цей бізнес як малий і при цьому обіцяють колосальний прибуток вже в перші місяці. Реальність же виявляється набагато більш прозаїчною.

Організаційні питання до відкриття атракціону

Однак про все по порядку. Для початку варто зареєструватися як суб’єкт підприємницької діяльності, якщо планується працювати з простими клієнтами і використовувати просте ж обладнання, то можна зареєструватися фізична особа-підприємець. Але все ж найчастіше краще вибирати форму юридичної особи – товариство з обмеженою відповідальністю, тому що на балансі підприємства буде значитися не один мільйон гривень (а іноді і не гривень, а доларів або навіть євро, в перерахунку, звичайно). Реєстрація – процес нескладний і відносно недорогий, тому зупинятися на ньому не варто.

Крім реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності потрібно отримати дозволи від контролюючих органів. Окремою категорією йде угода з місцевою компанією, яка здійснює подачу електроенергії. Аеротруба споживає чимало електрики (є, правда, екземпляри, які працюють на дизельному паливі, про це буде сказано нижче), в зв’язку з чим іноді потрібне підключення до станції по особливому договору з особливими тарифами. Чимало уваги приділяється питанням звукоізоляції, в житлових кварталах настільки гучна установка повинна бути оснащена шумопоглиначами. Всі ці особливості змінюються в залежності від регіону, тому порада підприємцю – знайти хорошого юриста, який допоможе вирішити всі ці питання.

Де розташувати аеродинамічну трубу

Коли вирішені організаційно-юридичні питання, варто задуматися про те, де саме доведеться розташовуватися. І тут відразу слід зауважити, що всі аеродинамічні труби, які використовуються саме для розваги можна розділити на дві категорії – відкриті і закриті.

Закриті найчастіше є стаціонарними і, як зрозуміло з визначення, розташовуються усередині будівель. Найчастіше це найдорожчий варіант – складна конструкція, монтаж якої здійснюється відповідно до особливостей будівлі, чимала кількість додаткових елементів і потреба в підключенні до всіх систем. Однак в цьому випадку можна розраховувати зазвичай на найвищу якість пропонованих послуг.

Відкриті аеродинамічні труби є значно простішими і дешевшими, при цьому часто є мобільними, тобто в разі невдало обраного місця розташування є можливість швидко перебазуватися на нове. Мобільною вважається та аеродинамічна труба, яку можна мало не кожен день перевозити з місця на місце. Однак потрібно розуміти, що простота монтажу чи демонтажу зазвичай передбачає використання негабаритного і максимально спрощеного обладнання, а значить, про якість говорити не доводиться.

Втім, мобільність аеродинамічної труби – поняття досить відносне, навіть складну установку, яка вмонтована в будівлі, зазвичай можна розібрати і перевезти на нове місце, тільки ось займе це чимало часу і буде вимагати чимало грошових витрат.

Мобільною вважається та аеродинамічна труба, яку можна мало не кожен день перевозити з місця на місце

Мобільною вважається та аеродинамічна труба, яку можна мало не кожен день перевозити з місця на місце

У зв’язку з усім вищесказаним, можна виділити кілька форматів роботи в цьому напрямку. По-перше, це орієнтація майже виключно на професійних парашутистів, потрібна найбільша сума стартових інвестицій, бізнес складний, при цьому бажано знайти якийсь спортивний клуб і запропонувати їм співпрацю, а саме домовитися про те, щоб встановити свою аеротрубу на території клубу, причому у будівлі.

В цьому випадку при найбільш оптимальному збігу обставин можна розраховувати навіть на те, що не доведеться платити за оренду, надавши пільги і знижки учасникам клубу. Однак більшість професійних клубів мають свої аеродинамічні труби, тому не будуть зацікавлені в послугах бізнесмена з боку. Молоді ж клуби навряд чи мають достатньо коштів для купівлі цього настільки складного обладнання.

Незважаючи на всі складнощі, робота з професіоналами відрізняється максимальним прибутком, тому що спортсмени дуже багато тренуються в аеродинамічній трубі, а коштує це дуже і дуже немало. Тобто в разі, якщо є чималий стартовий капітал, а в місті є необладнаний парашутний клуб, то можна сміливо починати свій бізнес.

Що стосується бізнесу на розвагах, коли «політати» в аеродинамічній трубі пускають всіх бажаючих, то тут варіантів маса – від розташування де-небудь за містом до установки в якомусь спортивному або навіть розважальному комплексі. Звідси і велика різниця в величині орендної плати – за містом, в якомусь парку платити доведеться чисто символічну суму, а в комплексі, займаючи чимале місце і приєднавшись до всіх систем, віддавати доведеться не виключено, що суму навіть з п’ятьма нулями в місяць.

Відкриті аеродинамічні труби є значно простішими і дешевшими, при цьому часто є мобільними, тобто в разі невдало обраного місця розташування є можливість швидко перебазуватися на нове

Відкриті аеродинамічні труби є значно простішими і дешевшими, при цьому часто є мобільними, тобто в разі невдало обраного місця розташування є можливість швидко перебазуватися на нове

Обладнання для атракціону «Аеродинамічна труба»

Тепер про сам головне – безпосередньо про обладнання. Сама труба, в якій і відбувається політ (так званий «стакан») являє собою досить просту конструкцію – це реально вертикальна труба, найважливішим параметром якої є не висота, а діаметр.

Найскладніша частина установки і при цьому часто найдорожча – це вентилятор. Саме він подає повітря з високою потужністю, за рахунок чого і формується дуже сильний потік повітря, що змушує людину парити.

Не будемо більш докладно розписувати особливості роботи і конструкцію, це завжди зможе в подробицях розповісти продавець (не тільки може, а й зобов’язаний, а також провести детальний інструктаж і навчання співробітників компанії-покупця), зупинимося більш детально на тому, чим відрізняються труби і як це впливає на ціну.

Ціна самої труби визначається висотою і діаметром, і якщо установка може бути невисокою, то діаметр потрібен максимально великий, адже чим ширший «стакан», тим більше поміститься там  одночасно людей. Втім, для необхідного мінімуму – дві людини, тобто відвідувач і інструктор, вистачить труби діаметром в 3 метри.

Далі вентилятор. Незважаючи на те, що це звичайний простий вентилятор, агрегат цей габаритний і потужний, а значить дорогий. Також на ціну вентилятора впливає кількість лопастей та потужність і розміри. Крім труби і вентилятора монтується кабіна оператора і, якщо доводиться працювати в місті, спеціальне шумопоглинальне загородження.

Ціна самої труби визначається висотою і діаметром, і якщо установка може бути невисокою, то діаметр потрібен максимально великий, адже чим ширший «стакан», тим більше поміститься там одночасно людей

Ціна самої труби визначається висотою і діаметром, і якщо установка може бути невисокою, то діаметр потрібен максимально великий, адже чим ширший «стакан», тим більше поміститься там одночасно людей

Як вже було відмічено, найдешевша установка – мобільна, тільки от слово мобільна до них застосовується вже досить умовно, тому що для монтажу і демонтажу потрібен підйомний кран або інша будівельна техніка. Мобільна – просто тому, що не вимагає закладки фундаменту. Деколи за вартість мобільної установки можна встановити навіть стаціонарну трубу в будинку, тільки от не найпотужнішу, хоча переважна більшість навіть професійних клубів про більше і не мріє.

Вартість обслуговування аеротруби

Як можна зрозуміти, такий бізнес навряд чи варто відносити до малого, мало хто з підприємців можуть дозволити собі декілька сотень тисяч гривень на таку конструкцію. Продавці цього обладнання переконують купувати установку, вказуючи на те, що ціна задоволення дуже висока, і бізнес швидко починає приносити прибуток. Але насправді ціна на політ в аеротрубі є високою не просто так. Всьому виною надзвичайно високий рівень енергоспоживання.

Багато підприємців, прицінюючись до бізнесу на аеродинамічній трубі, забувають про те, що іноді не настільки важлива вартість виробу, скільки вартість його обслуговування. Отже, зараз поширення набули, в основному, аеродинамічні труби, які живляться за від електрики, хоча відносно багато на ринку є обладнання з дизельними моторами.

Почнемо з електричних. Взагалі режими роботи аеродинамічної труби прийнято розділяти на два рівня, при цьому багато підприємців працюють тільки з клієнтами, чия маса не перевищує 100 кілограмів – тому що саме цю масу може підтримувати в повітрі аеродинамічна труба в стандартному режимі. Рівень енергоспоживання може все одно варіюватися, починається він приблизно з 250 кВт / год, однак середній показник – приблизно 350 кВт / год. Іноді стандартний режим передбачає споживання 450-500 кВт / год, але це фактично максимум, інакше ефективність установки стрімко падає.

Багато підприємців, прицінюючись до бізнесу на аеродинамічній трубі, забувають про те, що іноді не настільки важлива вартість виробу, скільки вартість його обслуговування

Багато підприємців, прицінюючись до бізнесу на аеродинамічній трубі, забувають про те, що іноді не настільки важлива вартість виробу, скільки вартість його обслуговування

Різко збільшується рівень енергоспоживання, якщо потрібно підняти тіло масою більше 100 кілограмів, тут вже установка може вимагати до 900 кіловат на годину, а найпотужніші вентилятори поглинають 2-3 мегавата на годину, що можна порівняти з енергоспоживанням невеликого житлового кварталу.

Що стосується дизельних генераторів, то тут принцип той же самий – два режими, в стандартному установка поглинає близько 50 літрів пального на годину, в посиленому – до 90 літрів. Якщо провести нескладні розрахунки, то в цілому вартість роботи однієї години як електричної, так і дизельної установки приблизно рівна.

Скільки можна заробляти

Середня вартість години в аеродинамічній трубі обходиться у середньому у 3 тисячі гривень. Тобто за вирахуванням палива чи електрики, підприємець отримує близько 2-х тисяч, але тут потрібно сказати, що значні суми потрібно перераховувати на амортизацію.

Установка дорога, при цьому її ресурс не можна назвати дуже великим, проста аеродинамічна труба (вірніше мотор її вентилятора) розрахований на 2-4 тисячі годин, і виходить, що, виробивши середній показник – 3 тисячі – по 2 тисячі гривень, установка принесе підприємцю 6 мільйонів гривень. Звичайно, при вартості конструкції в 1,5 мільйона (такий ресурс саме у дешевих агрегатів) це дуже непоганий показник, та й після вироблення зазвичай доводиться проводити ремонт, але не заміну вентилятора, все ж не можна забувати про те, що чималу частину собі забирають інструктори. Зазвичай це 300-500 гривень за годину їх роботи, хоча суми можуть варіюватися в залежності від регіону і досвідченості інструктора, тому є дуже і дуже усередненими.

Середня вартість години в аеродинамічній трубі обходиться у середньому у 3 тисячі гривень

Середня вартість години в аеродинамічній трубі обходиться у середньому у 3 тисячі гривень

При роботі в парашутному клубі є чимала ймовірність того, що свої інструктори не знадобляться, адже з новачками будуть працювати співробітники клубу. Але все ж тепер, порахувавши, можна зрозуміти, що підприємець буде отримувати з години роботи своєї установки в кращому випадку 1-1,5 тисяч гривень (за вирахуванням амортизації), а в гіршому – 0,5 тисяч. Тобто установка мало того, що споживає багато енергії, так і ще є не надто рентабельною.

Але цей розрахунок підходить для самої поганої ситуації, коли підприємець змушений знижувати ціни в умовах конкуренції або відсутності переваг і можливостей іншим способом залучати клієнтів.

Тут ще потрібно сказати, що зазначена ціна зазвичай поширюється на політ без інструктора, багато компаній просто додають до базового тарифу величину оплати роботи самого інструктора, та й рідкісний відвідувач (мова зараз не про спортсменів, а про простих клієнтів) зависає годину в аеродинамічній трубі. Зазвичай їм дають парити 5-10 хвилин, а в деяких випадках і зовсім 1 хвилину. І коштує це значно дорожче при перерахунку на годину, так одна хвилина коштує 75-100 гривень (тобто на годину вийшло би 6 тисяч). Тобто в разі відсутності конкуренції, та роботи з простими людьми, можна дійсно розраховувати на чималий прибуток. Але тільки в тому випадку, якщо вдасться залучити достатню кількість відвідувачів.

Гарно розкручений та популярний атракціон приймає кілька десятків відвідувачів в день, що дозволяє йому формувати дохід на рівні кількох сотень тисяч гривень на місяць. Що добре, це те, що при відсутності клієнтів підприємець трохи втрачає, зазвичай тільки вартість оренди (хоча, звичайно, простої це завжди погано, і підрахунок упущеної вигоди теж варто вести), адже машина не працює, а з інструкторами можна домовитися так, що вони будуть отримувати тільки свій відсоток від кожного клієнта. До речі, найняти потрібно хоча б двох інструкторів і одного адміністратора, останнім може стати і сам підприємець (якщо, звичайно, він сам не є інструктором), щоб скоротити витрати.

Пропонуємо переглянути заворожуюче відео про те, як виглядає процес польоту в аеротрубі:

Найбільший ризик цього бізнесу – не окупити власні вкладення, тому що сума стартових інвестицій занадто велика. З іншого боку, при роботі з парашутистами турбуватися про відсутність прибутку не варто, професіонали витрачають на навчання в аеродинамічній трубі часом астрономічні суми. І це тільки один парашутист, а їх в клубі може бути більше десятка.

При роботі з простими відвідувачами, при нормальній ситуації на ринку, вдається встановити таку ціну за послуги, що собі дозволити це задоволення зможуть майже всі, але навіть потік відвідувачів, при якому фактично установка працює в добу лише дві години, дозволяє сформувати чималий прибуток, що в свою чергу дасть можливість швидко вийти на самоокупність.

До речі, незважаючи на те, що установка працює мало, безпосередньо людина заради п’ятихвилинного задоволення витрачає багато часу на інструктаж, зазвичай 30 хвилин йде на підготовку до польоту.

В цілому, звичайно, величезний прибуток в перші ж місяці чекати не варто, потрібно запустити непогану маркетингову кампанію, щоб залучати відвідувачів, величина стартових інвестицій нерідко дуже велика, але бізнес перспективний і цікавий, а відсутність конкуренції дозволяє пропонувати ексклюзивні послуги.


Ще більше цікавих ідей для бізнесу:


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *