Не рідкісні випадки, коли люди були впевнені в тому, що знають, як побудувати кар’єру і домогтися успіху в житті, але рано чи пізно розчаровувалися в обраному кар’єрному шляху. Чому так відбувається?
Пропонуємо вам поширені помилки, які допускають люди при виборі кар’єри:
Помилка 1. Вибрати кар’єру – це не складно.
Для дуже багатьох людей вибір тієї діяльності, якою належить займатися все життя – процес нелегкий і досить довгий. Винятки швидше становлять випадки, коли рішення про головне заняття в житті приймається легко і швидко, і без жалю надалі.
Планування кар’єри – процес багатостадійний, в який обов’язково потрібно включати пізнання самого себе, вивчати свої інтереси та здібності, а також дослідити професії, в яких можна реалізувати ці свої здібності та навички. Важливо розставити пріоритети – чого саме ви хочете від своєї професії – цікава робота, привабливе оточення, перспектива кар’єрного росту, бажана зарплата. Якщо ці фактори розташувати у зворотному порядку, то на першій позиції буде матеріальна цінність – висока зарплата. Негативною рисою це вважати не можна, значить такий ваш вибір і орієнтуватися вам слід саме на нього.
Помилка 2. Консультант по кар’єрі зможе вибрати саме ту професію, яка вам підійде.
Помилка 3. Хоббі не може стати професією.
Є безліч випадків, коли люди виконують нудну, нецікаву їм роботу, а у вільний від неї час насолоджуються своїм хобі в той час, як на цьому самому хобі можна заробляти. Вибираючи свою майбутню професійну діяльність, орієнтуйтеся саме на те, чим любите займатися, що приносить вам задоволення. Зробити своє улюблене заняття високооплачуваною роботою може кожен.
Помилка 4. Вибір спеціальності потрібно робити лише зі списку актуальних професій року.
Щороку з’являються книги, статті, замітки про те, які професії будуть найбільш затребувані в наступному році. У них експерти намагаються передбачити, які вакансії будуть найбільш «гарячими» . Безсумнівно, таку інформацію варто дізнаватися хоча б для того, щоб бути в курсі останніх тенденцій на сучасному ринку праці. Але повністю керуватися нею при виборі свого бізнесу не можна. Адже ті, хто займає перші позиції затребуваних професій зараз, завтра можуть легко зайняти такі ж позиції безробітних.
Помилка 5. Висока заробітна плата – основа щастя.
Звичайно , гроші відіграють важливу роль в кар’єрі. Але це далеко не головний фактор. За багатьма проведеними дослідженнями відомо, що високий заробіток не завжди запорука отримання задоволення від роботи. Часто робота, яка добре оплачується, приховує в собі не тільки нудну рутинну діяльність, але і сильні стреси. Більшість людей проводять на роботі третю частину доби, тому і вибирають улюблене заняття, гарну робочу обстановку, дружний колектив. Якщо все це підкріплюється ще й хорошим заробітком, то можна вважати, що ваша кар’єра успішна у всіх сенсах.
Помилка 6. Кар’єру вибирають раз і назавжди.
Ваша доля повністю у ваших руках, і ви завжди в силах її змінити. Досить багато людей протягом життя змінюють сферу своєї діяльності – хтось у рамках основної спеціальності, а хтось і зовсім кардинально. За дослідження японських психологів було встановлено, що у людини, яка пропрацювала на одному місці 7 років і більше, значно знижується рівень креативності та мислення втрачає свою гнучкість. Досвід – це добре , але іноді потрібно зважуватись і на зміни в житті.
Помилка 7. Зміна кар’єри тягне за собою втрату придбаних на ній цінних навичок і вмінь.
Найцінніше, що ми можемо придбати в житті – це наші вміння, навички та знання. Це невичерпне багатство, яке залишиться при вас назавжди! Багато знань, отримані одного разу, ви зможете використовувати і в новій кар’єрі. А навички та вміння можуть дещо видозмінюватися і підлаштовуватися під специфіку нової діяльності .
Помилка 8. Успіх близької людини в будь-якому бізнесі гарантує і мені успіх у ньому.
У родичів часто дуже багато схожих рис, але абсолютно однакових людей не існує. Що підходить для одного, може абсолютно не підійти іншому, і причина тому – різні звички, смаки, характери, інтереси. Скільки людей, успішно займаються сімейним бізнесом, стільки й тих, хто, будучи родичами, змогли успішно реалізувати себе в абсолютно різних областях діяльності. Якщо ваш родич успішний в своїй кар’єрі – беріть з нього приклад, але не обов’язково будуйте свій бізнес у тій же сфері.
Помилка 9. Почавши працювати, всі інші проблеми відпадуть самі собою.
Вибрати кар’єру – значить тільки почати свій професійний шлях, в ході якого вам буде потрібно вирішувати ще безліч питань і завдань. Наприклад, які ваші найближчі цілі і подальші плани, чи буде вам цікаво працювати тут же через 3 , 5 , 10 років , як далі розвиватися?
Помилка 10. Щоб зрозуміти і розібратися в професії, потрібно обов’язково попрацювати в ній.
Безсумнівно, роль безпосередньої участі в тій чи іншій діяльності велика, однак, теоретичні знання про яку-небудь спеціальність можуть стати відмінною основою для своєї майбутньої професійної реалізації в ній. Крім отримання освіти в університеті або коледжі, ви завжди можете займатися самоосвітою, благо зараз немає проблем з доступом до необхідних інформаційних ресурсів.